חומרים מקצועיים

חומרי סיכה , מתי משתמשים, סוגים שונים

חומרי סיכה על בסיס מים

חומר סיכה (לובריקאנט) תפקידו להפחית את החיכוך בין איברי גוף שונים  ובין איברי גוף לחפצים שונים וכן בהחדרת מכשור רפואי אל תוך הגוף. או בין האיברים השונים, כמו למשל בין הפות והפין.

חומר סיכה מיוצר בגוף האישה באופן טבעי, כך שע"י הפרשת הנרתיק לנוזלים הדבר עוזר בעת סיכוך.

בעת שאישה חווה עוררות מינית זרימת הדם לאיזור הנרתיק מוגברת ונוצר נוזל סיכוך נרתיקי. ירידה ברמת האסטרוגן בדם מביאה לירידה בכמות והרכב נוזל הסיכוך.

אך מסיבות שונות הסיכוך הטבעי יכול לא להספיק והאישה תסבול ממצב של יובש בנרתיק (אטרופיה וגינלית), משמעו ירידה ברירית הנרתיק הנגרמת מירידה ברמת הורמון האסטרוגן הנשי. מה שעלול לגרום לכאב במהלך יחסי המין והרגשה של חוסר נוחות. התקדמות בגיל של האישה עד גיל העמידה יכולה להביא ליובש נרתיקי, כמו כן, חשק נמוך שי אישה יכול להיבא לפחות סיכוך.

חומר הסיכוך יכול לפחות בשל מחלות הפוגעות במערכת החיסון, עישון, לאחר לידה ובתקופת ההנקה, כתסמונת לגיל המעבר (מנופאוזה) או בסמוך אליו ( פרימנופאוזה), עקב טיפולים שונים בסרטן הפוגעים בשחלות, הסרת שחלות בניתוח.  נטילת תרופות מסוימות כמו חלק מתרופות הטיפול באלרגיה.

חומרי סיכה מחולקים לשלושה סוגים על פי החומר עליו מבוססים: 

חומרי סיכה על בסיס מים

מכיל שמנים הנמסים במים והוא חומר הסיכה הנפוץ ביותר בשוק. בדרך כלל ניתן להשתמש בו עם קונדומים בקפוף להוראות היצרן. בדרך כלל יכול להתייבש במהירות, ניתן להוסיף כמות לפי הצורך. חלק מחומרי סיכה על בסיס מים מכילים גליצרין אשר אמור לספק את החלקלקות.

חומרי סיכה על בסיס שמן

מתאים למקרים בהם אין צורך בשימוש בקונדום. בשל היותם מגבירים את הסבירות לקריעתם או להחלקתם של קונדומים העשויים מלטקס. בדר כלל חומר סיכה על בסיס שמן מכתים את הבגדים.

חומרי סיכה על בסיס סיליקון

אינם נספגים בעור ושימושיים לאורך זמן רב יותר לעומת אלה המבוססים על מים או שמן. לא כל החומרים המבוססים על סיליקון ניתנים לשימוש עם קונדומים עשויים לטקס או אביזרי מין.

חשוב לקרוא את הוראות היצרן של חומר הסיכה וגם של הקונדומים. השימוש ארוך בחומר סיכה על בסיס סיליקון עלול לגרום לגירוי העור. אין להשתמש בחומר סיכה על בסיס סיליקון עם אביזרים עשויים סיליקון.

חומרי סיכה מלאכותיים מבוססי פטרוליום (נפט)

כמו שמני תינוקות, לא מתאימים לשימוש עם קונדומים, ומוצרי לטקס. אינם מומלצים בדרך כלל בשל הסיכוי לגרימת דלקות.

חומר סיכה על בסיב מים חומר סיכה על בסיס סיליקון חומר סיכה על בסיס שמן

חומר סיכה ריחות וטעמים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *