חומרים מקצועיים

מעגל התגובה המינית

חלק משרשרת הדרכה לקיום יחסי מין להבהיר את מעגל התגובה המינית. זהו מונח אשר מתאר את כל מה שעובר עלינו בזמן פעילות מינית, התגובה המינית האנושית "humans sexual response" . הראשונים שדיברו על מונח זה היו שני החוקרים מאסטרס וגונסון בשנת 1966, שהתייחסו לתגובות פיזיולוגיות בלתי רצויות מתחילת הגירוי ועד לאורגזמה ורגיעה. בהמשך חוקרים אחרים הוסיפו היבטים רגשיים לחוויה המינית. הלן זינגר קפלן הוסיפה מרכיב נוסף הנקרא חשק מיני תואם שלב התשוקה אשר מתייחס למוכנות הרגשית לקיום יחסי מין. לאתר

הדרכה לקיום יחסי מין מחייבת בידיעת שלבי עוררות מינית:

1. התעוררות או הריגוש (excitement):
מדובר בגירוי נפשי רגשי, אשר מעלה אותו עיסוק בתכנים מיניים הן בפנטזיה או גירוי ויזואלי או חושני במציאות. בשלב זה לאישה נהיה סיכוך שנוצר מהפרשה של נוזל סיכוך מדפנות הנרתיק ובמקביל לגבר מתחילה זקפה. תוך 10 עד 30 שניות מתחילת הגירוי, מהתסמינים אדמומיות בחזה וברום הבטן בתוצאה מהתרחבות כלי הדם בעור. אצל נשים רואים ,הזדקרות הפטמות, התנפחות השפתיים הקטנות, בולטות הדגדגן, השטחת שפתיים גדולות בעריה. התרחבות והתארכות שני שליש של הנרתיק פנימה. אצל גברים הפין נעשה זקוף חלקית, זהו שלב הארוך ביותר בדרך כלל, בנוסף לשלב הרגיעה. בשלב זה מתחילה עלייה בדפיקות לב, במהירות הנשימות, בלחץ דם, הגברה בפעילות שרירים. אורך הזמן של שלב זה משתנה מפעילות לאחרת או מאדם לאחר.
2. המישור או הרמה (Plateau):
התגברות הגירוי המיני עד לאורגזמה, שלב זה מתקדם לפי מידת הגירוי והמשכיותו, במידה ולא היה מספיק או הופסק תהיה רגיעה אטית. אם הגירוי היה מספיק אז השלב מתקדם לאורגזמה השלב מתאפיין בהתפשטות האדמומיות בעור לירכיים ולעכוזים. עלייה בלחץ דם, דופק מהיר, נשימות תכופות. עלייה במתח שרירים רצוניים ולא רצוניים בגוף. אצל נשים עלייה בהיקף הפטמות וגודל השדיים, השפתיים גדלות פעמיים או שלושה מגודלן הרגיל. השתנות צבען לסגול כהה בשל גודש בכלי הדם עם התקרבות לשלב האורגזמה. הזדקרות הדגדגן וגדילתו, אשר נעלם מתחת לעורלה. תפיחה והתכווצות בשליש חיצוני של הנרתיק והצרות הפתח שלו. אצל גברים שרירי בסיס הפין מתכווצים, אשכים מתקרבים לגוף, סגירת השופכה כך שלא מתערבב הזרע עם השתן פליטת נוזל קדם שפיכה.
3. האורגזמה:
ברגע שמתח השרירים והגודש בכלי הדם מגיעים לשיאם נהיית האורגזמה. כך שבמהלכו משתחרר הגודש בכלי הדם והשרירים מתרפים, לחץ דם ודפיקות לב בשיאן, אורך הזמן בשלב זה הוא לשניות ספורות. עוצמת שלב זה משתנה מפעילות מינית לאחרת ומאדם לאדם. אצל נשים ישנן התכווצויות סדירות של שרירי רצפת האגן כל 0.8 שניות ועוצמתם הולכת ופוחתת. חלק מהנשים מדווחות על התכווצויות גם בפי הטבעת וברחם. באורגזמה הנשית בדרך כלל אין שפיכה. ישנן נשים שחוות פליטת נוזל מהשופכה. נשים מגיעות לאורגזמה מגירוי הדגדגן, ויש אלו שטוענות שגם מגירוי דגדגן, חוקרים טוענים כי גירוי זה הינו גם גירוי פנימי לדגדגן ולרגלי הדגדגן.
אצל הגבר גם כן מתחילות התכווצויות של האיבר בתדירות סדירה שפוחתת. אשר באה לידי ביטוי בפליטת זרע, התכווצויות בפין ולפעמים בגב תחתון. התכווצויות אלו נחווים כתחושה של הנאה ושחרור.
4. הרגיעה או הסיום (resolution) :
שלב הרגיעה ישנה ירידה במתח המיני, הגוף מתחיל להירגע, ולחזור למצב שהיה לפני הגירוי. בתקופת הרגיעה גברים לא מגיבים לגירוי מיני אך בשונה מהגבר חלק מהנשים  יכולות להגיע לעוד אורגזמות בעוד גירוי באותה פעילות מינית מה שמכונה מולטיאורגזמה. ויש נשים שלא יעדיפו שום גירוי ולאחר הרגיעה בשל רגישות הדגדגן ואפילו כאב שיכול להיות בהוספת גירוי.

                                                   לאתר

חשוב לציין כי אצל הרבה נשים החשק המיני הוא חשק תגובתי ע"פ ד"ר בסון אינו ספונטני ומתעורר כתגובה לגירוי לאחר התחלת הפעילות המינית. ואז הסיבה לרצות במין נובעת מאהבה ומשיכה ומרצונה בקרבה ומגע אינטימי עם בן זוגה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *